Home » News and Opportunities » Letnja škola hemije – akademski most između Graca i Novog Sada

Letnja škola hemije – akademski most između Graca i Novog Sada

U periodu od 1. jula do 31. avgusta 2023. godine, u okviru dugogodišnje bilateralne saradnje, Tehnološki univerzitet u Gracu i Univerzitet u Novom Sadu (Prirodno-matematički fakultet), uz podršku Erazmus+ programa akademske mobilnosti, su uspešno organizovali Letnju školu hemije. Ova dva ugledna univerziteta su ponovno dokazala svoju predanost internacionalizaciji i obrazovanju budućih lidera iz oblasti hemije.

Studenti hemije iz Novog Sada na prijemu u Kancelariji za međunarodnu saradnju na Tehnološkom univerzitetu u Gracu

Tokom dvomesečnog programa, studenti Tehnološkog univerziteta u Gracu su postali deo Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu, dok su istovremeno novosadski studenti hemije boravili u Gracu, oplemenjujući svoje znanje i iskustvo. Ova akademska razmena je omogučila svakom od učesniku da se aktivno uključi u rad jedne od istraživačkih grupa partnerskog univerziteta i da bude angažovan u jedinstvenom projektu, uz nadzor posvećenog mentora.

Studenti hemije iz Graca sa prof. Natašom Simin, akademskim koordinatorom i Ivanom Pejović, administrativnim koordinatorom Letnje škole hemije u Novom Sadu

Učesnici Letnje škole hemije nisu samo stekli praktične veštine u laboratorijama, već su imali i jedinstvenu priliku da upoznaju i nove kulture, jer su obe institucije organizovale kulturne sadržaje i uzbudljive ekskurzije za studente.

Studentkinje iz Graca sa prof. Jovanom Francuz na ekskurziji ispred Golubačke tvrđave

Ova inspirativna saradnja u vidu Letnje škole hemije, koja traje još od 2006. godine, nije samo obogatila znanje studenata, već nastavlja da osnažuje veze između Novog Sada i Graca. Ona predstavlja primer uspešne akademske saradnje i kulturne razmene koja nadahnjuje već generacije studenata. Očekujemo da će ova tradicija akademske izvrsnosti i povezanosti nastaviti da cveta i inspiriše nove mlade lidere i naučnike iz oblasti hemije.